BEO – Geri Dönüşüm

May 18, 2009 - 5 Yorum

Bu haftaki Büyüyorum Eğleniyorum Öğreniyorum’un konusu Geri Dönüşüm. Geri dönüşüm aslında üzerinde kısa aktiviteler de yapılabilecek bir konu ama ona geçmeden evvel evimizde çocuklarla ne gibi geri dönüşüm uyguluyoruz ve bu uygulama hayatımızın bir parçası onu paylaşmak istedim.

Öncelikle daha evvel yapıp blogumda paylaştığım atıklardan ve eskilerden ürettiğimiz oyuncak ve diğer eşyalara göz atmanızı öneririm. Ben paketleme kutusu, kapak, ambalaj köpükleri, şişe gibi ıvır zıvırları atmayıp, saklayıp, ev çöp eve dönmeden oyuncak yapıyorum.

Kartondan Oyuncak – Robot


Kartondan Oyuncak – Çok Katlı Yarış Pisti


Kartondan Oyuncak – Kukla Tiyatrosu

Otobüs Projesi

Oyuncak – Şişe Kapaklarından Solucan

Ev Yapımı ve El Emeği Kostümler

Emekleyen Bebekler için Dizlik

Bir Makas ile Pratik Çözümler

Giyinme Alıştırma Oyuncakları

*Evimizde çöp tenekemize bir yavru ekledik. IKEA dan bir kutu bu. Tamamen farklı bir amaçla kullanıyoruz. Buraya meyve, sebze atıklarımızı atıyoruz. Sonra bahçemizdeki gübre kutumuzda bahçemizden çıkan kesilmiş çim ve kuru yapraklarla beraber bekletiyoruz. Dipten dipten gübre oluyorlar.

* Eve gelen reklam broşürlerini saklayıp kağıt kesme ve uhulama işlerinde malzeme olarak kullanıyoruz.

* Geçen sene kullanmayacağımız eskilerimizi Yard Sale yani bahçe bit pazarımızda satmıştık. Oğluş da yardım etmişti. Giyeceklerimizden hiç kullanılmayanları da GAIA kutularına atıyoruz. Bunları ya ikinci el dükkanlarında satıp parasını ihtiyaçları olanlara kullanıyorlar veya direk ihtiyaçları olanlara veriyorlar.

*Kıpırcan farkında olmasa da arada bazı oyuncaklarını toplayıp eski eşya kutularına bırakıyoruz. Bir de geçen yılbaşı evsahibesi arkadaşım çok güzel bir uygulama yaptı. Gitmeden rica etti. Evde kullanmadığımız oyuncaklardan birkaç tanesini güzelce paketleyip götürdük. Diğer çocuklarda getirmiş. Gecenin sonunda herkes kendine birer paket seçti (kendi olmayan). Böylece her çocuğun “yeni” bir oyuncağı olmuş oldu.

*Amerika’da yaşayanlara Freecycle oluşumunu tavsiye ediyorum. Yahoogroups’ta kendi şehrinize ait freecycle a üye oluyorsunuz. Eskilerinizi ihtiyacı olanlara verip gerekirse başkalarının kullanmadığı eskileri lazımsa siz alabiliyorsunuz. Biz Chicago Freecycle ın müzmin üyelerindeniz. Eve gelen paket kutuları bazen o kadar çok birikiyor ki, atmaya kıyamıyorum. O kadar kartondan oyuncak yapsan da bitmez. Ama internette birşey satarken kullanan olur diye buraya ilan veriyorum. Hemen biri gelip alıyor. Alan razı veren razı.

Bunlar hayatın içinden devamlı yaptığımız şeyler.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Eğitim, Oyun

«       |       »
"BEO – Geri Dönüşüm" için 5 Yorum yapılmış.

 1. kuzunun annesi says:

  Freecycle istanbul – izmir grupları tr dede var pratikciğim. yahoo groups dan aratabilirler ilgilenen varsa

 2. Pratik Anne says:

  A hakikaten Ankara, Bolu, Canakkale, Diyarbakir, Istanbul, Izmir, Sinop
  sehirleri varmis. Ne guzel, ne guzel.

 3. ALPI HARIKALAR DIYARINDA says:

  Ben bu Sponge Bob’ i atlamisim. Hemen bu aksam yapimina baslanacak. Ellerine saglik Burcu. Cok katli araba pistin de supper olmus. Orjinammere tas cikartmissin.
  Sevgilerimle,
  Elif

 4. Bal küpü says:

  Çok katlı araba pisti çook güzel bir fikir, çocukları bayağı eğlendirir gibi görünüyor 🙂

 5. Pratik Anne says:

  Valla artik onlari mi eglendiriyor oynarken, beni mi eglendiriyor yaparken, orasi saibeli. 🙂 Hepimiz egleniyoruz ailecek :))

Bir Yorum Yazın