BEO – Meslekler

Dec 16, 2008 - 2 Yorum

Meslekler konusunda aktivite üretmek benim açımdan çok kolay, her iki yaş grubunda çocuğum için de eğlenceli oldu.

1. GÜN: Manav

Bizde oyun alanı olaka da kullanılabilen bir güvenlik çiti var. 6 kenar. Dördü şu anda TV setinin etrafını Kımılnaz’dan kolluyor. İkisi boşta. Ne iş olsa yapıyorlar. Kış uykusuna hazırlanan hayvanlar haftasında çadır yapıp ayı inine girecektik. Kıpırcan vazgeçti. Yan koyup fast-food restoran yaptı. Babasına yemek sattı.

Bu çitlerden bu hafta ilk gün manav yaptık. Tahta meyve ve sebzelerimizin yanı sıra buzdolabından taze meyve ve sebze aldık. Kırtasıye tepsisine benzeyen bir tepsiyi de para kasası yaptık. Kıpırcan manav oldu. Ben ve babası müşteri.


Kımılnaz’a gerçekleri ile meyve ve sebzelerden bir kısmını tanıttık. Kutulara koyduk çıkardık.

2. GÜN: Tamirci, boyacı, usta

Kıpırcan her iş gören ve herşey olabilen çitin yani binanın orasını burasını tamir etti. Halihazırda tamir aleti oyuncak takımı vardı ve boya için evdeki boya fırçalarını kullandı. Ancak bazı işler için farklı ve basit alet veya oyuncakları hayalgücü ile gerçek aletmiş gibi kullanmasına teşvik ettim.

3. GÜN: Veteriner


Kıpırcan ile hayvanlarımızdan rahatsız olanlarını tedavi ettik. Evdeki ateşölçer ve yara bantları dışında yine elimize geçen ıvır zıvırı steteskop, kulağa bakmak için kullanılan fener, şurup, ilaç yaptık. Değişik rahatsızlıklar ve tedaviler uydurduk. Hayvanları temizledik, tüylüleri taradık.

Kımılnaz’a hayvanları gösterdik. Kıpırcan hangi hayvanın ne ses çıkardığını Kımılnaz’a söyledi. Resimli kitaplarımızdaki hayvanlarla peluş hayvanlarımızı eşleştirdik.

4. GÜN: Araba tamircisi

Kıpırcan için eğlenceli bir gün oldu. Arabaların yağlarını değiştirdik. Tekerleklerini şişirdik, silecek sularını doldurduk, çarpılan kaportalarını düzelttik vs. vs.

Kımılnaz ile arabaları büyükten küçüğe dizmeye çalıştık. Kımılnaz da arabalar ile oynamaya bayılıyor. Alıp abisi gibi yerde götürmeyi seviyor.

Bu konuyu kim seçtiyse teşekkür ediyorum. Biz bir haftada dört meslek seçtik. Hergün için bir meslek seçilse çok değişik oyunların ilham kaynağı olabilir. Bir gün astronot (uzay ve gezegenler vs), bir gün göz doktoru (harfler ve şekiller), bir gün ressam vb.

Kıpırcan için daha çok taklit (pretend play) tarzı oyunları tercih ettiğimi farkettim. Kımılnaz için de tanıtma, isimleri tekrar etme, dizme, eşleştirme gibi aktiviteleri tercih ediyorum.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Eğitim, Oyun

«       |       »
"BEO – Meslekler" için 2 Yorum yapılmış.

  1. Ozgur says:

    Muhteşem!!! Kendim oynamış kadar eğlendim. Özellikle de şu hayvanları tedavi ettiğiniz kısma bayıldım. Sanki çok eskilerden benzer bir anım var ama çıkaramadım bir türlü. Ne kadar yaratıcı bir ailesiniz… Severek takip ediyorum.

    selamlar, özgür

  2. Güneş-Begüm says:

    VETERİNER FİKRİ ÇOK GÜZEL GERÇEKTEN:)SİZİ TAKİPTEYİZ…

Bir Yorum Yazın