Bedava çocuk işçi

Dec 28, 2008 - 8 Yorum

Hep biz mi çocuklar için koşuşturacağız? Biraz da onlar bizim işimize yarasınlar:

 • Günün belli saatlerinde emekleyen bebeğinizin dizlerinden aşağısına tozbezi takıp emeklemesi için parkelere bırakabilirsiniz.
 • Yürüyen çocuklarınızın eline tozbezi verip etrafın tozunu almalarını gösterebilirsiniz.
 • Uzaktan kumandayı getirmesini rica edebilirsiniz.
 • Sırtınızı kaşımasını veya üstüne bastırıp masaj yapmasını öğretebilirsiniz.
 • Eline su doldurulmuş sprey verip kuveti veya banyo fayanslarını yıkamalarını rica edebilirsiniz. Sonra plastik uçlu cam sileceği ile fayanslardaki suları temizletebilirsiniz.
 • Telefonları çocuğunuzun ulaşabileceği yerlere koyarsanız, çalınca telefonu kalkıp onun getirmesini rica edebilirsiniz.
 • Konuşmayı öğrendikten sonra evin içinde eşinizle sizin aranızda mesajcı olarak kullanabilirsiniz.
 • Büyük çocuğunuz küçük bebeğinize yemek yedirebilir.
 • Evdeki eşyaların yerleri belliyse getir götüre küçük yaştan itibaren alıştırmakta fayda var.
 • Arabada kırmızı ışıklarda beklerken, yeşil ışık yanınca haber verebilir.

Bunlar çocuğunuzun (yaklaşık 18 aydan itibaren) yapabileceği şeylerin küçük bir kısmı. Kıpırcan evde maydonoz ayıklamaktan, robotta soğan doğramaya, gırgırla halıların tozunu almaktan, swiffer la parkelerin tozunu almaya, çamaşır makinasını doldurup boşaltmaktan, sofra kurmaya kadar herşeyi yapıyor. Hatta herşeyi o yapmak istiyor ve tüm ev işlerine maydonoz oluyor. İlkbahar ve yazın çim biçme ve sulama, sonbaharda kuru yaprak temizleme işleri kendisine ait.

İşin komiği bunlar çocuklar için oyun ve çok eğlenceli. Yukarıda “isteyebilirsiniz, rica edebilirsiniz” dediğim şeyleri eminim sizinkiler de ya koşa koşa sizden önce yapıyorlar veya bir ayaklansınlar onlar da yapacaklar.

Masajı ve sırt kaşımayı beklenmedik hareket yapma olasılıkları düşük oldukları zamanlarda yapmakta fayda var. Üzerinizde zıplama veya saçınızı çekme gibi abukluklara teşebbüs etmeyeceklerinden emin olun 🙂

Çocuklarınıza yaptırdığınız veya size yardımcı olmalarını öğrettiğiniz başka enteresan işler varsa yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Ör: Pedikürcü Nermin (Darısı bizim başımıza. Masörü yetiştirdik. Manikür pedikürü de Kımılnaz ile hallettik mi sırtım yere gelmez)


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Bedava çocuk işçi" için 8 Yorum yapılmış.

 1. KEO says:

  selam Burcu, 14 aylık kızıma “atkı” yı öğrettiğim geçen gün, evden çıkarken kapıdan çıktım, çizmelerimi giydim, tam onu kucağıma alacaktım ki atkısını unutmuşum, portmantoyu gösterip hadi atkını al annecim dedim, atk atk diye diye hemen kapıp getirdi:)yoksa çizmeleri yeniden çıkar giy vs.işe yarıyor artık bu minikler sahiden:)bulaşık makinasını boşaltırken yardım ediyor büyük keyifle, toz alıyor ama ıslak mendili ile 😛

 2. Pembe Lokumun Annesi says:

  Ev işlerine o evde yaşayan herkesin yardım etmesi (tabi yapabileceği şeylerle sınırlı olarak) gerektiği konusunda hemfikirim. Ancak telefon konusu biraz farklı. Evdeki telsiz telefonlar, cep telefonları radyasyon saçtığı için çocuklarımızı mümkün olduğunca uzak tutmalıyız kanımca…

 3. EbrUgur & Fatih says:

  evet cok haklisiniz… benim oglum su an 2 yasinda ve erkenden basladik ona evde bize yardim etmesini ögretmeye… ilk yaptigi sey cep telefonunu getirmek – ona karsi zaten hep büyük bir ilgisi vardi.cocuklara kücük yastan itibaren ögretmek lazim bunlari!

 4. sühendan says:

  Merhaba Burcu.Yazdığın maddelerin hemene hemen hepsini biz yapıyoruz.Bunun dışında Enes(4 yaş) bize bilgisayarda film açıyor.Evi süpüyor.puding yapıyor.Emin(18 aylık) halıdaki çöpleri(kuruyemiş,kraker,kağıt)toplayıp mutfak balkonundaki çöp kovasına atıyor.Oyuncaklarını sınıflarına göre(araba,lego vs.)ayrı kutulara toplayıp yerlerine kaldırıyor.Abisiyle birlikte duvarda kalemle çizdikleri yerleri ıslak mendille temizliyorlar.Şuan için aklıma gelenler bunlar…

 5. denizanasi says:

  bilmeden kolelik yaptiriyormusum ogluma 🙂

  iyi seneler pratik annem 🙂

 6. zerrin says:

  cok hos kadinsin vesselam:))

 7. Fevkalade says:

  Emekleyen bebege bayildim:)))
  Ikinci bebegimde yapicam bu dediginizi:)
  http://www.kralcipplak.blogspot.com

 8. Paşa says:

  paşam 6 yaşında ben toz alırken anne bende alayım der bende al derim veririm camsili sıkıp toz alıyor..sandalyelerin tozunu almaktan nefret ederim bu işi omna yukleyim dedim bir kez aldı aman anne birdaha bana sandalye tozu aldırtma dedi:)))

Bir Yorum Yazın