Bebeğinizin bezinden çiş kaçıyorsa

Jun 04, 2008 - 2 Yorum

Bebeğiniz bedenine uygun numara bez giydiği halde devamlı (özellikle de geceleri) bezinden çiş kaçırıyorsa bir büyük beden beze geçin. Bunu bana başka bir anne arkadaşım tavsiye etmişti. Biz de o zamandan beri bez bedenini Kıpırcan’ın bedenini büyümesine göre değil çiş kaçırmaya başlamasın göre değiştirmiştik. Şu anda dda Kımılnaz’a gündüz 3, gece bezini değiştirmediğim için 4 numara bez giydiriyorum.

Erkek bebeklerde ve özellikle doğum sonrası sünnet olmuş erkek bebeklerde ilk 20 gün her Allah’ın günü 3-4 kere çiş kaçmasından dolayı bütün üst baş yatak değişebilir. Burada değişik bezler deneyebilirsiniz ama tecribeli ve birçok anneden aynısını duyduğum kadarı ile söyleyebilirim de malesef bunun tek çaresi sabır. O 20 gün atlatılınca düzeliyor. Ama ilk 20 gün istediğiniz kadar pipiyi aşağı baktırın, farklı bezler deneyin azalan oranda dda olsa çiş kaçmaları devam ediyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri sünnetli pipiye vazelinli gazlı bez konulması gerekmesi. Vazelin bezin tüm emiciliğini yok ediyor.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Tuvalet Eğitimi

«       |       »
"Bebeğinizin bezinden çiş kaçıyorsa" için 2 Yorum yapılmış.

 1. Kuaybe says:

  Öncelikle Kıpırcan’ın yeni yaşı kutlu olsun Pratik Anne.. Çok geç kalmışım, kusura bakmayın :((

  Yusufcuk daha yeni sünnet oldu ve biz başta bez bağlamadık ama bağladıktan sonra da şöyle yaptım.. Önce şeffaf buzdolabı poşetlerini küçük parçalara böldüm ve kremi onlara sürdüm, onu da pipiye sardım.. Böylece hem bez tahriş etmedi hem de çiş kaçırma problemi yaşamadık..

  Ama bir numara büyük bez kullanma fikrine katılıyorum.. Ben de Yusufcuk daha rahat hareket etsin diye genelde bir numara büyük bezi tercih ediyorum hep.. En azından o numaranın “plus” olanını alıyorum..

 2. Pratik Anne says:

  Kuaybe’cigim,
  Cok sagol. Ben Yusufcugun sunnetini bile kacirmisken. Olmus bitmis maasallah. Gecmis olsun.

Bir Yorum Yazın