Pratik nar ayıklama yöntemi

Nov 30, 2006 - 3 Yorum

Nar mevsimi geldi. Meyve sıkacağı beni kullanın diye gözümün içine bakar dururken bir de narlar indirime girince gözüm dönüp 4 tane aldım. Fakat o 4 narı kesip ayıklayıp tanelerini çıkarmak o kadar zor geldi ki beklemekten 2 nar telef oldu. İkinci dörtlüde artık buzdolabına bir gidip bir gelirken internette şu harika yöntemi buldum ve artık 6 şar 6 şar aldığım narları bir çırpıda tanelerini ayıklayıp taze nar suyumu içiyorum. Yöntem nar suyunun sıçramadığını da etse de, yine de oluyor.

Kolay nar ayıklama yöntemi

1. Üzerinizdeki beyaz t-shirt veya gömleği çıkarın. Mümkünse önlük veya çöp torbası giyin.

2. Narın tepesini, nar taneleri gözükecek kadar mesafeden kapak şeklinde kesip çıkarın.

 

 

 

3. Tepeden narları ayıran zarın beyazlığını işaret alarak, sadece kabuğunu bıçakla portakal dilimler gibi kesin. Zarın hizzasından kestiğinizi bıçağın nar tanelerine değmemesinden anlayacaksınız.

4. 5 dakika su dolu kapta ters olarak bekletin.

 

5. Nar yine başaşağı suda duracak şekildeyken dilimlediğiniz kısımlardan portakal gibi ayırın. Bir iki dakika da öyle beklesin. Zaten 6 narla uğraşıyorsanız başa dönene kadar bu vakit geçmiş oluyor.

 

6. Bir miktar tanenin zardan ayrılıp suda dibe çökmüş olması gerekiyor. Geri kalan taneleri, nar yine tepetaklak suyun içinde olacak şekilde parmak uçlarınızla hızlı hızlı tarayarak çıkarın. Nar ve elleriniz suyun içinde olsun. Böylece taneler kolaycacık, ezilmeden zardan ayrılıyorlar, hem de nar suyu sıçramıyor.

7. Zar parçaları suyun yüzeyinde birikirken nar taneleri dibe çökecek. Önce zarları sonra taneleri süzgeç veya delikli kepçe ile toplayın.

 

Nar suyu sıkacağınız yok ise, porselen bir kaba nar tanelerini koyup sert bardak veya kepçe ile ezerek sularını çıkarıp süzgeçten geçirebilirsiniz. Benim kullandığım Breville Katı Meyve Sıkacağı gibi mutfak aleti kullananlara, posayı iki kez daha makinadan geçirmenizi tavsiye ederim. Yoksa bir kısim taneler aynen suyu çıkmadan posa kabına atılıyor. Ben yine de en son kalan posayı süzgece koyup bastırarak tanelerde bir damla bile nar suyu kalmadığından emin oluyorum. 🙂

Nar suyu içelim; gençleşelim, güzelleşelim.


Etiketler: , , ,
Kategoriler: Mutfak

«       |       »
"Pratik nar ayıklama yöntemi" için 3 Yorum yapılmış.

 1. Acalya says:

  Ben bir kere daha okuyup uygulamali yapmadan i-ih anlayamiycam, ama nar soymaktan nefret eden ama yemeye bayilan ben, bunu mutlaka basarmali.

 2. Pirtik Evli, Mutlu ve Issiz says:

  Aaa.. supersin. İse yariyorsa daha da supersin.
  Esime ve bana ayiklarken – biz kaselerden tatli kasigi ile yemegi seviyoruz.- mutfakta zen filan desemde birkac kufur salliyordum.

  Deneyeyim bakayim.

  Operim
  Pirtik

 3. Ferhanca says:

  kıpırcanı göremesemde çok beğendim bebişi…Emekleme dizliğide süper bişey….pratik fikirler ço khoşuma gitti pratik anne:D…benim oğlumda çok emeklerdi elleri kapkara olurdu 😀 ….Şimdi st.Luis de işe başyalayacak..:D çocuklar çabuk büyüyor…Narı bende bundan sonra böyle ayıklayacagım …SEvgiler..FERHAN

Trackbacks/Pingbacks

 1. Ürün Değerlendirme – Nar Ayıklama Aleti | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın