Kilo veremiyorum

Dec 07, 2011 - 12 Yorum

Kilo veremiyorum, çok komik. İki aydır ne sporu kaldı, ne diyeti kaldı, ne muscle confusion’ı (kaslarda şaşkınlık yaratmak) kaldı, ne metabolizma hızlandırıcı çay ve yiyecekler kaldı ama vücut bana mısın demiyor. Ben bildiğimden şaşmam diyor. 160 lbs (72.5 kg) de takıldım. İniyor gibi oluyor sonra hop tekrar 160’ta (72.5) dengeleniyor. İki ay ya! İki koca ay. 61 günde bir gram vermez mi insan?

Yani amaç kilo vermek ise ve bütün bu uğraşlar ise yaramıyorsa, uğraşmaya devam etmek delilik değil de nedir bilmiyorum. Şevkim kırılmıyor, moralim bozulmuyor gibi durmaya çalışsam da sinir olmadan duramıyorum. Bu kadar uğraşa en azından bir 2-3 kilocuk vererek ödüllendirilseydim gaza gelir canla başla devam ederdim.

Doktora gittim. T değerlerim normalmiş. İlacı da artıramıyor. Bu yolda devam et. Ama kilon değişmeyebilir, bunu da kabul et dedi. Babamı aradım. Onun arkadaşı metabolizmanın harekete geçmesi altı ayı bulabilir demiş. Altı ay ne yahu? Ne yaptık da bu metabolizma durdu böyle?

Bırakacak miyim? Hayır. Ama ödül olmamasından dolayı değil, cezadan dolayı. Çünkü bu gidişatı devam ettirmeme rağmen kilo vermesem bile bıraktığım anda kilo alacağım. Hem de üçer beşer.

Deliler gibi biraz daha gidersem belki tünelin ucunda ışık vardır. Hala daha belki 3. ayın, belki 6. ayın sonunda metabolizmanın aklı başına gelir diye ümit etmekteyim.

Belki de hakikaten kabul etmenin zamanı geldi. Kilom burada sabitlensede artık bu benim yaşam biçimim olacak. En azından kalçalarım az biraz şekle giriyor. Kilo almıyorum. Vücudum deli gibi spor istiyor. Enerjim artıyor.

Zihnimi de kilo konusundan uzaklaştırıp üşengeçlik kapanına kısılmasına müsade etmemekte fayda var. Belki de artık “zayıflıyorum/zayıflamıyorum” ifadesini kullanmamak gerek. Tartıları kırıp atıp eski elbiselere girip giremediğime bakmak gerek. Belki de amacı atıp, sadece aracı amaç bellemek gerek.

Bu da ilginizi çekebilir:  Bu kadar işi nasıl yapabiliyorsun? - Bölüm I

Ya sabır, ya selamet!


Etiketler: , ,
Kategoriler: Güzellik, Sağlık

Benzer Yazılar:
 • Mevsimlerden Roma ile sağlıklı beslenme
 • Sağlıklı olmak aktif bir yaşam ve spor ile başlar
 • Herşey böyle başladı
 • Dış Mihraklar
 • İç mihraklar

 • «       |       »
  "Kilo veremiyorum" için 12 Yorum yapılmış.

  1. MUTLU SUNER says:

   Sevgili Burcu,
   İnsülin direncini kontrol ettirdin mi? Bu da bir sorun. Ben lohusalık döneminde buna yakalandım, kilo vermek ne kelime, almaya başladım. Metabolizma uzmanına gittim (bu konuda uzmanlasmıs bir dahiliye doktoru aslında), basit bir ilaç ile direnci kırdım. Ama beraberinde spor, azim, ne dersen artık! Bende de tiroit problemi var, hepsi bir araya gelince bizim işimiz 2 kat daha zor oluyor. Kolay gelsin! Sevgiler

  2. Burcu says:

   Kilo bir ölçü birimi. Siz yağ kaybetmek istiyorsunuz. Fazla egzersiz yapıyorsanız kaybettiğiniz yağı kas olarak alıp tartıda fark görmemeniz normal. Hatta kas yağdan ağır olduğu için kilo bile alabilirsiniz ama ölçüleriniz azalır. Yağ ölçümü yapıyor musunuz? Orada da fark yok mu? Bir de bazen metabolizmayı harekete geçirmek için daha az diyet ve yürüyüş gibi daha hafif egzersizler basta daha çok işe yarıyor. Moralinizi bozmayın. Tiroit hastalıkları çok zor. İnşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız.

  3. OİP says:

   ay aynı ben. yediğim bir lokma, haftada iki gün spora rağmen 1 gram eksilmiyorum 🙁

  4. Deli Anne says:

   İnsülin direnci, tiroid gibi şeyler kilo verdirmiyor onu biliyorum ben de.. Ama sen baktırmışsındır bunlara sanırım..

   Çünkü benim tiroidim az çalışıyorken, aylarca kuş gibi yedim bana mısın demedi.. Ama testlerde de bir anormallik gözükmedi. İlk başta sinsice olluşurmuş zaten ne varsa.. kolesterol felan yüksek çıkmıştı bende.. meğer yalandan onu yükseltmiş.. ne pis, ne hin baksana:)

   Neyse şaka bir yana, hep anlatıyorum bunu, çünkü 3-4 doktora gittim birid e sebep bu olabilir dememişti. Yetmedi bi de gereksiz kolesterol ilacı almıştım. 1 sene sonra çıktı anca..

  5. Eminim siz böyle de güzelsinizdir Pratik Anne 🙂

  6. ceylan says:

   Yazılarınızı ilgiyle okuyorum ve çok faydalanıyorum. Benim de kafama taktığım kilolarım vardı, kilo vermeye çalışırken hissettiğim mahrumiyet va açlık duygusu hiç hoşuma gitmiyordu. Bende de Haşimato ve insülin direnci var. “insülin direnci” şeker yükleme testiyle anlaşılabiliyor. “Karatay Diyeti” kitabını okumanızı tavsiye ederim. Birebir uygulamasını yapmamama rağmen temel prensipler işime yaradı. Kısaca;
   1. Ara öğün yok
   2. Ana üç öğün yeniliyor, porsiyonlarda kısıtlama yok.
   3. Seker, pilav ve makarna yok. Meyveler de şeker sayılyor ve az yenmeli. Şekerli gıdalar yedikçe daha çok şekerli yemek isteği ve açlık hissi oluyor. Bir tür bağımlılık.
   4. Sabahları mutlaka iki yumurta yeniyor. Tereyağı, et, tavuk, zeytinyağı, ceviz, badem, fındık (kavrulmamış), sebzeler istenildiği kadar yeniliyor.
   5. Akşam 8’den sonra sağlıklı gıdalar bile olsa hiçbirşey yenmiyor. Şekersiz çay, süt veya ayran içilebilirsiniz.

   Umarım işinize yarar…

  7. secret yapsak işe yarar mı? hani su içsem yarıyor deyince acaba kiloları biz mi çağırıyoruz ?

   benimki de en tembel yoldan kilo verme çabası 🙂

  8. NESLİHAN says:

   Benim Haşimatom kızımın bana doğum hediyesi. Hayatı boyunca 36 beden gezmiş biri olarak 46 bedene sığmak pek zor geldi:)) Troid ilaçlarım ancak bir yılda dengeyi sağladı ve ben teşhisten bir bucuk yıl sonra ancak kilo vermeye başladım. Kimse bir yıllığına Amerikaya geldiğimde kilo verip döneceğime inanmamıştı. Aşağıdaki blogu okuyup yazılanları uygulamaya başladım. Aldım verdim derken 20 gün sonra Türkiyeye dönüyorum ve şuan 10 kilo vermiş durumdayım. Düzgün takip edip ilerleseydim 20 kilo vermiş olacaktım. Bahsettiğim blog : behttp://mevsimlerdenroma.blogspot.com/
   Yılmayın , deneyin , kilolar gidecek inanın.

  9. umit says:

   bencede siz öncelikle tiroid şeker bunlara baktırın.. benim teyzem çok hareketli biridir hatta hiperaktife yakındır.. ama nedense kilo veremiyordu.. diyetler.. akapunkturlar.. spor zaten gani gani.. tempolu yuruyuş yapıyordu.. sonuda doktora gitti tiroidleri yavaş çalışıyormuş.. ilaç kullanıyor.. bakalım gorucez sonucu.. benim size diyet olarak sadece tavsiyem.. sık sık yiyin az porsiyon yiyorsunuz boylelikle,ekmek azaltın bol su için bu kadar.. akşam 10 a kadar 2 saatte bir yiyin..metebolizmanızı çalıştıracaksınız.. :)) umarım dilediğiniz kiloya tez zamanda kavuşursunuz

  10. Ayça says:

   tam benim olduğum nokta.. izindeyim …

  11. ılgın says:

   şu an bende aynı noktadayım delirecemmmmmmmmmm

  12. ASLI says:

   Bende aynı o noktada bekliyorum. 2 aya yakın oldu. Spor yapamadım ama kaçaksız diyetimi uyguladım, metabolizma çaylarıda hayatımın bir parçası oldu. Eğer bende yakında sonuç alamazsan bir uzmanla görüşmem gerekecek 🙁

  Trackbacks/Pingbacks

  1. Başkalaşım | Pratik Anne

  Bir Yorum Yazın

  designed by GeCe for personal use of Pratik Anne